Kam vyrazit k vodě?

Prázdniny začaly, teploty stoupají, spotřeba zmrzliny i tekutin také. Ale kde se člověk může nejlépe osvěžit, když nemá možnost vlastního koupání v klidu na zahradě. Nezbývá, než vyrazit k vodě.

Nejblíže je kralupské koupaliště, které se nachází v městské části Lobeček. Je nově zrekonstruované a umožňuje spoustu aktivit. Kromě bazénu si můžete užít tobogány, dětské brouzdaliště a po předchozí domluvě i skokanskou věž. V areálu funguje úschovna i několik forem občerstvení. Vstupné je příznivé. Dospělý zaplatí za celodenní vstup 90 Kč, děti do pěti let 25 Kč, starší 60 Kč. Voda je pravidelně čištěna a její kvalita je přísně kontrolována.

Kdo má raději přírodnější koupání, tak určitě ví o Vojkovicích. Ty se nacházejí cca 10 km od nás. Můžete se tam vykoupat ve staré, zatopené pískovně, v přírodním prostředí. Vstupné neplatíte, ale také chybí sociální zázemí, občerstvit se můžete v malém stánku. V zadní části pískovny se nachází přírodní rezervace, kde hnízdí ptactvo. S sebou si můžete vzít i svého pejska. Koupání je ale na vlastní nebezpečí.

Pokud si chcete užít přírodu i koupání a jste zvyklí i na komfort, pak určitě zkuste jezero Lhota. Je vzdálené zhruba 35 km a je ideální pro celodenní koupání. Jezero Lhota má rozlohu asi 25 ha, parkovat můžete na parkovišti pro cca 1500 aut. Vstupné je 50 Kč pro dospělého a 30 Kč pro dítě od 6 let, mladší mají vstup zdarma. Součástí areálu je sociální zařízení, stánky s občerstvením i hřiště na beach volejbal. Lhota je také vyhlášeným cílem nudistů – je to jedna z největších a nejstarších nudistických pláží. Svého čtyřnohého miláčka ale nechte doma – na Lhotu nesmí. I zde provozovatel nedohlíží na bezpečnost a koupání je také na vlastní nebezpečí.

Další zatopenou pískovnou v blízkém okolí je cítovská Baraba. Toto koupání je opravdu velmi přírodní, nenachází se zde toalety ani oficiální parking. I přes tyto nepříjemnosti je to stále velmi vyhledávané místo na koupání.

V přírodních koupalištích je koupání na vlastní nebezpečí a zároveň není sledována kvalita vody. Proto sami sledujte, zda vodní zdroj neobsahuje například sinice či jiné nepříjemné “breberky”, které způsobují zdravotní potíže.

Přeji vám krásné a příjemně strávené léto u vody.

autor: Jitka Buková